Апное у літніх людей

Що ж таке апное у літніх людей і наскільки небезпечне

Апное – зупинка дихання уві сні, яка викликається обструкцією верхніх дихальних шляхів. Основні симптоми включають хропіння, денну сонливість і зниження когнітивних функцій. Зниження когнітивних функцій у літніх людей в зв’язку порушеннями сну може нагадувати деменцію.

Сон і вік, фактори ризику апное

Нормальний режим сну сильно залежить від віку. Люди похилого віку часто зазнають труднощів із засипанням і збереженням сну, з частими нічними пробудженнями, а також з раннім ранковим підйомом.

Апное у літніх людейЗ віком сон стає більш переривчастим, незалежно від наявності апное. Число спонтанних пробуджень за годину сну у людей похилого віку (60 років і старше) може майже вдвічі перевищувати кількість спонтанних пробуджень у молодих людей

Причини апное в літньому віці

Фактори ризику розвитку апное в літньому віці включають ожиріння, анатомічні аномалії, старіння і сімейний анамнез. Провокувати порушення дихання уві сні можуть гіпертонія, серцево-судинні та легеневі захворювання.

Від апное уві сні за приблизними оцінками страждають від 20 до 40% літніх людей. Вчені вважають, що кількість випадків порушень сну вдвічі вище, ніж у людей в молодому віці.

Поширеність апное збільшується з віком, хоча тяжкість розладу, а також пов’язані з ним захворюваність і смертність в старшій віковій групі зменшуються. Крім того, денна сонливість літніми людьми переноситься менш виснажливо.
Фізіологія розвитку апное у літніх людей

З віком зменшується розмір просвіту верхніх дихальних шляхів у зв’язку з природним віковим подовженням глоткових дихальних шляхів як у чоловіків, так і жінок. Під’язикова кістка опускається, а м’язи верхніх дихальних шляхів слабшають і стають менш функціональними. Такі процеси призводять до анатомічних змін глотки, які не піддаються медикаментозному лікуванню.

Хвороби, що супруводжують апное

Поширеність супутніх порушень сну захворювань збільшується з віком. Підраховано, що до 50% пацієнтів з легкої симптоматичної хронічною серцевою недостатністю матимуть апное.

Крім того “вікове” апное зазвичай асоціюється з когнітивними порушеннями. У 70% пацієнтів з деменцією були діагностовані порушення сну.

Як лікувати апное

Кращим методом лікування апное уві у людей похилого віку є використання оральних пристосувань для розширення дихальних шляхів в нічний час за рахунок переміщення мови і нижньої щелепи вперед.

Позиційна терапія полягає в тому, щоб уникати положення лежачи на спині під час сну у пацієнтів, у яких найчастіше трапляються випадки апное в положенні лежачи на спині. Значно знижує ризик появи апное схуднення.

Хірургічне лікування слід розглядати з великою обережністю через підвищений ризик ускладнень, пов’язаних з операцією. Хірургічні процедури включають реконструкцію носа, сомнопластіку, увулопластіку за допомогою лазера і інші методи аж до трахеостомії.

Узнать сейчас

Геріатричний пансіонат для літніх в Києві та області по системі ALL INCLUSIVE

 Проживання від 350 грн/доба, трансфер по всій Україні Подаруйте своїй близькій людині достойну, щасливу старість, а ми Вам в цьому допоможемо!